دوره 3، شماره 2 - ( 4-1394 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 36-31 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- فوق لیسانس دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
2- فوق لیسانس
3- کارشناسی ارشد
چکیده:   (2518 مشاهده)

زمینه و هدف: از جمله مفاهیم مهمی که بر عملکرد سازمان موثر می‌باشد، رفتار شهروندی و فرهنگ سازمانی است که اطلاعات کمی در این زمینه وجود دارد. هدف پژوهش حاضر تعیین رابطه فرهنگ سازمانی و رفتار شهروندی سازمانی در کارکنان ستادی دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه در سال 1394می‌باشد.

روش‌ها: این مطالعه به روش توصیفی- تحلیلی انجام شد. جامعه آماری را کارکنان ستادی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تربت حیدریه که تعداد آن­ها 437 نفر بود، تشکیل می‌دادند. حجم نمونه پژوهش (205 نفر) با استفاده از جدول مورگان و بر اساس حجم جامعه مورد مطالعه محاسبه گردید. ابزار مطالعه در این پژوهش مشتمل بر پرسش‌نامه‌های استاندارد فرهنگ سازمانی، رفتار شهروندی سازمانی و نیز اطلاعات جمعیت شناختی بود. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده  از نرم افزار SPSS نسخه 20 و روش‌های آمار توصیفی و استنباطی انجام شد.

نتایج: میانگین و انحراف معیار سنی شرکت‌کنندگان 10.8±31.2 سال بود. میانگین و انحراف معیار رفتار سازمانی و نیز فرهنگ سازمانی شرکت‌کنندگان در پژوهش به ترتیب3.60±451.4 و 42.91±162.3 بود. بین فرهنگ سازمانی و رفتار شهروندی سازمانی رابطه معناداری به‌دست آمد (0.05p< ، 0.22 r=) و فرهنگ سازمانی توانست 53 درصد از رفتار شهروندی سازمانی کارکنان ستادی را پیش‌بینی نماید.

نتیجه‌گیری: رابطه ضعیفی بین فرهنگ سازمانی و رفتار شهروندی سازمانی واحد‌های مورد مطالعه وجود داشت. پیشنهاد می‌گردد ارتقای فرهنگ سازمانی به منظور افزایش رفتارهای شهروندی سازمانی کارکنان دانشگاه مد نظر قرار گیرد. 

متن کامل [PDF 737 kb]   (759 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۳۱