دوره 4، شماره 3 - ( 7-1395 )                   جلد 4 شماره 3 صفحات 31-37 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
2- دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
3- دانشجوی کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
4- استادیار دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
5- کارشناس دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
چکیده:   (1160 مشاهده)

زمینه و هدف: یکی از دلایل شایع در سزارین انتخابی، ترس مادر از درد زایمان است، از این رو برای کاهش آمار سزارین به زایمان بیدرد توجهی ویژه شده است. این تحقیق با هدف مقایسه تاثیر دو روش  تزریق زیر جلدی آب مقطر و تزریق وریدی فنتانیل بر شدت درد، طول و رضایتمندی از زایمان انجام گرفت.

روشها: در این کارآزمایی بالینی 100 زن باردار در مرحله اول زایمان به صورت تصادفی به دو گروه 50 نفره بیحسی با تزریق آب مقطر و بیحسی با تزریق فنتانیل مورد بررسی قرار گرفتند. شدت درد ناحیه تحتانی کمر قبل و دقایق 10، 45 و 90 بعد از مداخله در دو گروه اندازه گیری گردید. ابزار گردآوری داده‌ها شامل پرسشنامه، فرم ثبت اطلاعات مقیاس دیداری درد و پرسشنامه رضایت‌سنجی بود. تحلیل داده‌ها با کمک نرم افزار SPSS نسخه 20 انجام شد.

نتایج: میانگین سنی شرکت کنندگان در گروه بی‌حسی با تزریق آب مقطر و تزریق فنتانیل به ترتیب23/54 و 24/46 سال بود. شدت درد دقیقه 45 بعد از مداخله و همینطور طول زمان مرحله اول زایمان در گروه بی‌حسی با آب مقطر به طور معناداری کمتر از گروه بی‌حسی با فنتانیل بود (0/05>P)؛ در حالی که میزان رضایت از زایمان در گروه بی‌حسی با آب مقطر بیشتر از گروه بی‌حسی با فنتانیل بود (0/006=P).

نتیجه‌گیری: به‌نظر می‌رسد بی‌حسی با آب مقطر در مقایسه با فنتانیل در زنان مراجعه کننده جهت زایمان طبیعی از رضایت بیشتری در بین مادران برخوردار است. همچنین بررسی های بیشتری در این زمینه پیشنهاد می‌گردد.

متن کامل [PDF 471 kb]   (335 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۱۴