دوره 5، شماره 1 - ( 1-1396 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 17-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مربی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد
چکیده:   (1100 مشاهده)

زمینه و هدف: اختلالات خلقی از جمله شایعترین بیماری­های روانپزشکی است که اغلب به­علت عدم به­کارگیری راهبردهای مقابله­ای نامؤثر بروز می ­نماید. از این رو بررسی عوامل مرتبط با آن از اهمیت ویژه ­ای برخوردار است. این مطالعه با هدف تعیین ارتباط خود متمایزسازی با راهبردهای مقابله با استرس و خودکشی در بیماران مبتلا به اختلال خلقی انجام شد.

روش­ ها: در این مطالعه توصیفی- همبستگی تعداد 146 بیمار مبتلا به اختلال خلقی بستری در بیمارستان روانپزشکی ابن­سینا به روش نمونه­ گیری در دسترس انتخاب شدند. جمع ­آوری داده­ ها توسط پرسشنامه خودکشی، خود متمایزسازی و راهبردهای مقابله با استرس انجام گردید. تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 11/5 و آزمون­ های آماری ضریب همبستگی اسپیرمن و رگرسیون خطی چندگانه انجام شد.

نتایج: ابعاد خود متمایزسازی با راهبرد مقابله مساله­ مدار‌ همبستگی‌ معنادار و مثبت (0/001=p)، اما ‌با راهبردهای مقابله هیجان مدار و خودکشی همبستگی معنادار و معکوسی نشان داد (0/001=p). همچنین بین ابعاد خود متمایزسازی با خودکشی رابطه معنادار و معکوسی مشاهده شد (0/001=p).

نتیجه ­گیری: با توجه به وجود رابطه بین خود متمایز­سازی و راهبرهای مقابله ­ای و خودکشی، توصیه می ­شود تا روانپرستاران و پرستاران از آموزش ­های خود متمایزسازی جهت بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی استفاده نمایند.

متن کامل [PDF 649 kb]   (389 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱