دوره 5، شماره 1 - ( 1-1396 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 1-6 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استادیار دانشگاه خوارزمی
2- کارشناسی ارشد دانشگاه خوارزمی
3- دانشیار دانشگاه علوم پزشکی قزوین
چکیده:   (1152 مشاهده)

زمینه و هدف: بی‌خوابی ازجمله مشکلاتی است که بسیاری از مردم به طور مزمن و به دلایل مختلف از آن رنج می‌برند. با توجه به عوارض و مشکلات بی‌خوابی و مصرف طولانی مدت داروهای خواب‌آور و همچنین عوارض فراوان این داروها، استفاده از گیاهان دارویی مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. لذا در مطالعه حاضر اثرات تزریق داخل صفاقی عصاره آبی الکلی مشگک بر خواب‌آوری القاشده با پنتوباربیتال بررسی شد.

روش‌ها: در این مطالعه تجربی از موش صحرایی نر نژاد ویستار ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرمی استفاده و به گروه‌های زیر تقسیم شدند: کنترل، شم (حلال) و ۴ گروه‌ تیمار که به طریق تزریق داخل صفاقی با غلظت‌های مختلف (۲۵، ۵۰ ،۱۰۰ و ۲۰۰ میلی‌گرم /کیلوگرم) عصاره گیاه مشگک پیش‌درمانی شدند. نیم ساعت پس از تزریق عصاره، همه گروه‌ها پنتوباربیتال سدیم با دوز ۶۰ میلی‌گرم/کیلوگرم دریافت کردند و رفتار خواب حیوانات باکمک بازتاب رایتینگ ثبت گردید.

نتایج: عصاره مشگک در همه دوز‌ها باعث تسریع در زمان شروع خواب در مقایسه با گروه کنترل شد که در دوز ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی‌گرم بر کیلو‌گرم معنی‌دار بود (۰/۰۱p<). همچنین عصاره، دوره بازتاب رایتینگ را در مقایسه با گروه کنترل به صورت معنی‌داری افزایش داد (۰/۰۵p<).

نتیجه‌گیری: عصاره آبی الکلی مشگک شروع خواب را تسریع و دوره خواب را نیز افزایش می‌دهد. 

واژه‌های کلیدی: خواب، مشگک، موش صحرایی
متن کامل [PDF 562 kb]   (355 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱