دوره 5، شماره 2 - ( 3-1396 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 1-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد
چکیده:   (1309 مشاهده)

زمینه و هدف: اختلالات اضطرابی از جمله شایع­ترین اختلالات روانی پس از زایمان است. روش­های حمایتی مختلفی به منظور کاهش اختلال اضطرابی مادران در دوره پس از زایمان مورد استفاده قرار گرفته، اما اطلاعات اندکی در مورد تاثیر تماس هم­آغوشی (کانگورویی) بر کاهش اضطراب مادر در دسترس است. این مطالعه با هدف مقایسه­ی تماس پوستی کوتاه مدت شکمی و هم ­آغوشی (کانگورویی) بر شدت اضطراب آشکار و پنهان پس از زایمان انجام شد.
روش­ها: این مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی یک سوکور در سال ۱۳۹۴ بر روی ۶۸ زن باردار واجد شرایط در تربت­حیدریه انجام شد. افراد به­ طور تصادفی در دو گروه مداخله (تماس پوستی هم آغوشی یا کانگورویی) و گروه شاهد (تماس پوستی شکمی) قرار گرفتند. پرسش نامه مشخصات دموگرافیک و باروری و طبی ، اطلاعات مربوط به مراحل اول، دوم و سوم زایمان ، اطلاعات مادر و نوزاد و پرسشنامه­های سنجش اضطراب وضعیتی آشکار (state) و پرسشنامه اضطراب پنهان (Trait) اسپیل برگر برای هر دو گروه دو ماه پس از زایمان تکمیل شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با نرم افزار SPSS  نسخه ۲۰ و آزمون­های آماری انجام شد.
نتایج: دو ماه پس از زایمان تفاوت آماری معنی­داری از نظر کاهش سطح اضطراب آشکار (0/58=p) و پنهان (0/63=p) بین دو گروه تماس کوتاه مدت هم ­آغوشی (کانگورویی) و شکمی وجود نداشت، اما شدت اضطراب در گروه تماس هم ­آغوشی کمتر از گروه تماس شکمی بود (0/04=P) بود
نتیجه­ گیری: تماس پوستی کوتاه مدت هم ­آغوشی (کانگورویی) بر اضطراب مادر تاثیری مشابه تماس پوستی شکمی دارد. انجام مطالعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می­گردد.
 

متن کامل [PDF 633 kb]   (479 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۵