دوره 5، شماره 2 - ( 3-1396 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 11-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه شهرکرد
2- دانشگاه علوم پزشکی شیراز
چکیده:   (1500 مشاهده)
زمینه و هدف: امروزه استفاده از تجهیزات الکترونیکی و ارتباطی به میزان قابل توجهی در زندگی روزمره افزایش یافته و این موضوع باعث افزایش نگرانی ­های جدی در مورد اثرات جانبی ناشی از تابش اشعه این گونه دستگاه­ ها بر سلامت انسان شده است. با توجه به این مهم مطالعه حاضر با هدف بررسی اثر تمرین هوازی منظم بر شاخص­ های آسیب اکسیداتیو لیپیدها و پروتئین­ ها ناشی از مواجهه با اشعه ساطع شده از روتر Wi-Fi انجام شد.
روش­ ها: 12 سر رت نژاد ویستار به ­طور تصادفی به دو گروه اشعه و اشعه به همراه تمرین تخصیص داده شدند. مداخلات شامل مواجهه با اشعه ساطع شده از مودم  Wi-Fiو دویدن با 40 تا60 درصد حداکثر سرعت به مدت 8 هفته بود. 48 ساعت پس از مداخلات نمونه خونی از رت­ ها گرفته شد. سطوح پلاسمایی مالون­دی­آلدئید (شاخص آسیب اکسیداتیو لیپیدی) و پروتئین کربونیل (شاخص آسیب اکسیداتیو پروتئینی) اندازه­گیری و تجزیه و تحلیل داده­ها در سطح اطمینان 95 درصد با استفاده از نرم­افزار SPSS نسخه 23 انجام شد. 
نتایج: سطح پلاسمایی شاخص ­های مالون­دی­آلدئید (MDA) و پروتئین کربونیل (PC) در دو گروه اشعه و اشعه به همراه تمرین تفاوت آماری معناداری داشتند (0/001P<).
نتیجه­ گیری: به­ نظر می ­رسد تمرینات منظم هوازی می ­تواند باعث کاهش آسیب اکسیداتیو ناشی از اشعهWi-Fi  در لیپیدها و پروتئین­ ها در رت­ ها شود.
 
متن کامل [PDF 489 kb]   (617 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۵