دوره 5، شماره 3 - ( 7-1396 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 68-75 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
2- دانشگاه خاتم
3- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (1779 مشاهده)
زمینه و هدف: درمان گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد با تاکید بر پذیرش مشکلات و واقعیت های زندگی می تواند به رفع نگرانی های زندگی زنان مطلقه کمک نماید. این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی گروه درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر احساس تنهایی و بهبود سازگاری روان‌شناختی زنان مطلقه انجام گرفت.
روش ­ها: این مطالعه به روش نیمه تجربی انجام شد. مشارکت کنندگان از میان زنان مطلقه مراجعه کننده به مراکز مشاوره منطقه هشت شهرداری تهران تعداد 30 نفر به طور تصادفی انتخاب و در دو گروه مداخله و کنترل جایگزین شدند. گروه مداخله به مدت 12 جلسه تحت گروه درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد قرار گرفتند. آنالیز داده با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 21 و به روش آنکووا و مانکووا انجام گرفت.
نتایج: تجزیه و تحلیل داده ها بیانگر آن بود که مداخلات درمانی در کاهش احساس تنهایی زنان مطلقه موثر بوده است (0/01=P). همچنین بر اساس نتایج آزمون مانکووا، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد موجب بهبود سازگاری کلی زنان گروه مداخله در مقایسه با گروه کنترل گردید (0/01=P).
نتیجه­ گیری: درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد با رهنمود بیماران به پذیرش رنج و تعهد به جای اجتناب از افکار منفی و آگاهی نسبت به افکار خود و در نتیجه انتخاب بهتر سبب بهبود سازگاری و کاهش احساس تنهایی در زنان مطلقه می شود.
 
متن کامل [PDF 397 kb]   (1088 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱۴