دوره 6، شماره 3 - ( 9-1397 )                   جلد 6 شماره 3 صفحات 26-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه فیزیولوژی فیزیولوژی ورزشی گرایش تندرستی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه فردوسی مشهد، ایران
چکیده:   (1306 مشاهده)
زمینه و هدف: افزایش عوامل خطرزای بیماری‌های قلبی ـ عروقی در زنان یائسه دلیل تغییرات نامطلوب درلیپوپروتئین‌های پلاسماست که ناشی ازکمبود استروژن می­ باشد. این تحقیق با هدف بررسی تأثیر هشت هفته تمرین ترکیبی با و بدون مصرف دانه کتان بر سطوح هورمون استروژن،لیپیدو ترکیب بدنی زنان یائسه غیرفعال انجام شد.
روش ­ها: در این مطالعه نیمه تجربی، 30 زن یائسه غیر فعال با دامنه سنی 50 تا60 سال، به روش نمونه­ گیری در دسترس، به طور تصادفی به دو گروه تمرین ترکیبی (15نفر) و تمرین ترکیبی با مصرف دانه کتان (15نفر) تقسیم شدند. برنامه تمرین ترکیبی شامل 8  هفته تمرین هوازی با شدت60 تا80 % ضربان قلب بیشینه و تمرین مقاومتی با شدت60 تا80 % یک تکرار بیشینه بود. گروه دوم، علاوه بر داشتن فعالیت بدنی، روزانه 25 گرم دانه کتان نیز مصرف کردند. داده ­ها با استفاده از تی وابسته و مستقل در سطح معنی­ داری 0/05>P تحلیل آماری شدند.
نتایج: در گروه تمرین ترکیبی سطوح استروژن ، لیپوپروتئین پرچگال به طور معنی­داری افزایش و شاخص توده بدن و تری‌گلیسرید به طور معنی­داری کاهش یافت(0/05>p). در گروه تمرین ترکیبی همراه با دانه کتان نیز استروژن ، لیپوپروتئین پرچگال به طور معنی­داری افزایش و از طرفی شاخص توده بدن و تری‌گلیسرید  به طور معنی­داری کاهش داشت(0/05>p).
نتیجه­ گیری: بطور کلی می‌توان گفت که تمرین ترکیبی با و بدون مصرف دانه کتان از طریق بهبود سطوح لیپید، استروژن و ترکیب بدن می‌تواند، به کاهش عوارض یائسگی کمک کند و با افزایش حداکثراکسیژن مصرفی می‌تواند راهکاری جهت افزایش استقامت قلبی- عروقی باشد.
متن کامل [PDF 624 kb]   (467 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۹