دوره 9، شماره 3 - ( 11-1400 )                   جلد 9 شماره 3 صفحات 12-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات علوم و فنون نوین پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، ایران
2- گروه فارماسیوتیکس، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ایران
3- دانشکده داورسازی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ایران
چکیده:   (515 مشاهده)
زمینه و هدف: دارورسانی از مسیر بینی به روش جذب از مخاط بینی به خاطر داشتن مزایایی چون شروع اثر سریع، پرهیز از متابولیسم در کبد و دستگاه گوارش، راحتی و غیرتهاجمی و بدون درد بودن ایده جالب و مفیدی میباشد. این مطالعه با هدف تهیه و ارزیابی برونتنی فرمولاسیون ژلشونده بر پایه پلیمرکیتوزان و حاوی مـرفین بـه عنـوان یـک سامانه دارورسانی از مسیر بینی انجام شد.
روشها: ابتدا فرمولاسیون ژلشونده پلیمر کیتوزان که حاوی مرفین می باشد تهیـه شـده و در نهایـت خصوصـیات فیزیکی وشیمیایی این فرمولاسیون بصورت برون تنی (vitro In (مورد ارزیابی قرار گرفت تا بتوان به دانـش فنـی تهیـه فرمولاسیون ژلشونده در بینی پلیمر کیتوزان جهت دارورسانی مرفین از مسیر بینی دست یافت.
نتایج: فرمولاسیون تهیه شده نهایی، در دمای محیط بصورت سل (محلول روان) بود، درحالیکـه در دمـای 34 درجـه سانتیگراد و بعد از 30 ثانیه بصورت ژل (ویسکوز) تغییر یافت و با کاهش دما مجددا به شکل سل تبدیل گردید. نتایج تست رهایش مرفین بیانگر رهایش مستمر مرفین از درون ماتریکس پلیمـری کیتـوزان بـود. همچنـین فرمولاسـیون حاصل سمیت سلولی نشان نداد و از طریق سمپلر و بصورت اسپری قابل تجویز به بینی بود.
نتیجه گیری: فرمولاسیون ژلشونده در بینی داروی مرفین میتواند علاوه بر زیست تخریب پذیر و زیست سازگار بودن در کوتاهترین زمان ممکن قبل از خروج از حفره بینی در دمای 34 درجه سانتیگراد به صورت ژل درآمده و با توجه بـه الگوی رهایش تدریجی مرفین، اثرات ضددردی خود را به آرامی القا نماید
متن کامل [PDF 551 kb]   (239 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/9/6 | پذیرش: 1400/10/6 | انتشار: 1400/11/16

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.