دوره 6، شماره 4 - ( 12-1397 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 21-13 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پسشکی شاهرود، شاهرود، ایران
2- مرکس تحقیقات روانپسشکی و رفتاری، موسسه اعتیاد، گروه روانپسشکی، دانشگاه علوم پسشکی مازندران و گروه روانپسشکی، دانشکده پسشکی، دانشگاه علوم پسشکی مازندران، ساری، ایران
3- گروه بهداشت باروری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پسشکی شاهرود، شاهرود، ایران
4- مرکس تحقیقات علوم رفتاری و اجتماعی در سالمت، دانشگاه علوم پسشکی شاهرود، شاهرود، ایران
5- .دانشگاه علوم پسشکی تربت حیدریه، تربت حیدریه، ایران
چکیده:   (5263 مشاهده)
زمینه و هدف: شیردهی انحصاری در شش ماه اول زندگی نقش عمده ای در پیشگیری از بیماری و مرگ و میر کودکان دارد. این مطالعه با هدف تعیین تأثیر مصاحبه انگیزشی بر موفقیت شیردهی انحصاری در زنان نخست زا انجام شد.
روش ­ها: این مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی شده با مشارکت 210 نفر از مادران باردار نخست­زا مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهرستان تربت حیدریه انجام شد. شرکت کنندگان با استفاده از روش تصادفی سازی بلوکی (بلوک های شش تایی با حجم برابر) به سه گروه 70 نفره مداخله مصاحبه انگیزشی، سخنرانی و کنترل تخصیص داده شدند. برای گروه مداخله 1 (مصاحبه انگیزشی)، پنج جلسه آموزش گروهی و سه پیگیری تلفنی و برای گروه مداخله 2 (سخنرانی)، یک جلسه دو ساعته در هفته­های 34-31 بارداری در مورد آموزش شیردهی انجام شد. گروه کنترل فقط مراقبت­های روتین را دریافت کردند. ابزار گردآوری داده ها شامل پرسشنامه بررسی وضعیت تغذیه انحصاری با شیرمادر بود که در پایان دو، چهار و شش ماهگی شیرخوار اندازه گیری شد. اطلاعات با استفاده از نرم افزارspss نسخه 20 و آزمونهای آماری خی دو، آزمون دقیق فیشر تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: سه گروه از نظر متغیرهای دموگرافیک همگن بودند. موفقیت شیردهی انحصاری در گروه مصاحبه انگیزشی به طور معناداری بیشتر از سایر گروه ها بود (0/001 P=). شانس شیردهی انحصاری در گروه مداخله با روش مصاحبه انگیزشی 7/4 برابر گروه کنترل و در گروه مداخله با روش سخنرانی 2/6 برابر گروه کنترل بود (0/001 P =).
نتیجه ­گیری: با توجه به تاثیر مصاحبه انگیزشی بر موفقیت شیردهی انحصاری، این تکنیک مشاوره به عنوان راهکاری جهت افزایش موفقیت شیردهی انحصاری به ویژه در مادران نخست زا پیشنهاد می­گردد.
متن کامل [PDF 553 kb]   (1717 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/10/15 | پذیرش: 1397/11/23 | انتشار: 1398/3/7

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.