دوره 7، شماره 4 - ( 12-1398 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 79-71 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، تربت حیدریه، ایران
چکیده:   (2257 مشاهده)
زمینه و هدف: سوء­مصرف استروئیدهای آنابولیک بعنوان مشکل اساسی در بسیاری از رشته­ های ورزشی بویژه پرورش اندام است. استفاده نادرست از استروئیدهای آنابولیک می­تواند منجر به ایجاد مشکلات جدی و در برخی موارد تهدیدکننده حیات مانند آسیب کبدی، کلیوی و قلبی- عروقی گردد. این مطالعه با هدف بررسی مصرف استروئیدهای آنابولیک در بین ورزشکاران بدنساز شهرستان تربت حیدریه انجام شد.
روش­ ها: تحقیق حاضر از نوع توصیفی- مقطعی است. 274 ورزشکار زن و مرد، مشارکت کنندگان مورد مطالعه را تشکیل می دادند. ابزار گردآوری مطالعه پرسشنامه‌ی محقق ساخته بود. داده‌ها با استفاده از نرم افزار spss نسخه 16 و با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی تحلیل گردید.
نتایج: براساس یافته‌ها، استروئیدهای آنابولیک (29/79%) بیشترین میزان مصرف را در بین بدنسازان مرد و مکمل­های ویتامینی (16/40%) بیشترین میزان مصرف را در بین بدنسازان زن داشت.
نتیجه­ گیری: مطالعه حاضر حاکی از میزان بالای مصرف استروئیدهای آنابولیک در ورزشکاران شهر تربت­حیدریه است که عدم اطلاع­ رسانی و توصیه‌های مناسب می‌تواند منجر به سوء­مصرف مواد گردد. توجه به برنامه‌های پیشگیری و آموزشی  ورزشکاران در این زمینه ضروری است.
متن کامل [PDF 232 kb]   (1026 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/9/5 | پذیرش: 1398/11/1 | انتشار: 1399/2/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.