دوره 9، شماره 1 - ( 4-1400 )                   جلد 9 شماره 1 صفحات 64-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

GH V, H K, H R, M A. Comparison the effect of telephone counseling with question and answer and educational CD and pamphlets on self-care behaviors of patients with type 2 diabetes. jms. 2021; 9 (1) :56-64
URL: http://jms.thums.ac.ir/article-1-930-fa.html
وحیدی رودی غلامحسن، کریمی مونقی حسین، رنجبر حسین، عبدالهی محبوبه. مقایسه دو روش آموزشی مشاوره تلفنی به همراه پرسش و پاسخ و پمفلت به همراه سی‌دی آموزشی بر رفتارهای خودمراقبتی مبتلایان به دیابت نوع 2. مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه. 1400; 9 (1) :64-56

URL: http://jms.thums.ac.ir/article-1-930-fa.html


1- دانشجوی کارشناسی ارشد رشته آموزش سلامت جامعه‌نگر، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
2- استاد، مرکز تحقیقات مراقبت پرستاری و مامائی، گروه داخلی و جراحی، دانشکده پرستاری و مامائی و گروه آموزش پزشکی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
3- استادیار،گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، تربت حیدریه، ایران
4- استادیار، گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، تربت حیدریه، ایران
چکیده:   (1334 مشاهده)
زمینه و هدف: دیابت یک مشکل عمده سلامتی در سراسر جهان است. آموزش رفتارهای خودمراقبتی یکی از عوامل مهم در مهار این بیماری تلقی می گردد. این مطالعه با هدف مقایسه دو روش آموزشی مشاوره تلفنی به همراه پرسش و پاسخ و پمفلت به همراه سیدی آموزشی بر رفتارهای خودمراقبتی مبتلایان به دیابت نوع 2 انجام شد.
روش‎ ها: این پژوهش به روش نیمه تجربی انجام شد. جامعه آماری را تمامی مبتلایان (بالای 30 سال)  به دیابت نوع 2 مراجعه‏ کننده به مراکز خدمات جامع سلامت روستایی بالا خواف در سال 1399 تشکیل می دادند. تعداد 50 نفر از مبتلایان به دیابت نوع 2 به روش تصادفی انتخاب و به دو گروه مشاوره تلفنی به همراه پرسش و پاسخ و سی­دی آموزشی به همراه پمفلت اختصاص داده شدند. جمع ­آوری داده­ ها در بدو ورود به مطالعه و دو ماه پس از اتمام آموزش­ از طریق پرسشنامه روا و پایا انجام شد. تحلیل داده‌ها با نرم­افزار آماری SPSS نسخه 21 انجام شد.
نتایج: 60­% واحدهای مورد مطالعه خانم بودند. میانگین سنی در گروه پمفلت به همراه سی­دی آموزشی و مشاوره تلفنی به همراه پرسش و پاسخ به ترتیب  9/38 ± 61/76 و 6/80 ± 58/64  سال بود. رفتارهای خودمراقبتی بین دو گروه تفاوت معناداری داشت، بطوری که میانگین نمرات گروه مشاوره تلفنی به همراه پرسش و پاسخ بیشتر از گروه پمفلت به همراه سی­دی آموزشی بود (0/001 >p). همچنین این تفاوت در هر یک از زیر مقیاس های رفتار خودمراقبتی بیماران مشاهده گردید (0/05> p).   
نتیجه‌گیری: آموزش مشاوره تلفنی به همراه پرسش و پاسخ بر رفتارهای خودمراقبتی مبتلایان به دیابت نوع دو موثرتر بود. پیشنهاد می­ گردد از این روش آموزشی به منظور تغییر رفتارهای خودمراقبتی این بیماران استفاده شود.
متن کامل [PDF 240 kb]   (451 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/2/17 | پذیرش: 1400/4/6 | انتشار: 1400/4/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
 This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Designed & Developed by : Yektaweb