دوره 3، شماره 1 - ( 1-1394 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 48-43 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghodrati A, Miri K, Masaeli A, Hasanzadeh M, Etezadi jam T. Angioedema following Captopril intake: A case report . Journal of Health Chimes. 2015; 3 (1) :48-43
URL: http://jms.thums.ac.ir/article-1-229-fa.html
قدرتی تربتی عباس، میری خیزران، مسائلی علی، حسن زاده مجید، اعتضادی جمع تکتم. آنژیوادم متعاقب مصرف داروی کاپتو‌پریل: یک مطالعه موردی. مجله طنین سلامت. 1394; 3 (1) :48-43

URL: http://jms.thums.ac.ir/article-1-229-fa.html


مربی دانشگاه عوم پزشکی تربت حیدریه
چکیده:   (1062 مشاهده)

آنژیوادم یک بیماری نادر سیستم کمپلمان با توارث اتوزوم غالب است که متعاقب مصرف داروهای مهارکننده آنژیوتانسین در 0.1 تا 1 درصد بیماران گزارش شده است. این بیماری با تورم جلدی - مخاطی غیرخارشدار و غیرگوده‌گذار تظاهر مینماید. در برخی موارد این بیماری متعاقب مصرف کاپتوپریل که برای درمان فشارخون شدید و حاد بصورت خوراکی یا زیر زبانی مصرف می‌شود، ایجاد می‌گردد.

در این مقاله عارضه نادر آنژیوادم به دنبال مصرف کاپتوپریل زیر زبانی در یک خانم 49 ساله مورد بررسی قرار گرفته است. بیمار چند ساعت بعد از مصرف داروی کاپتوپریل دچار علایم آنژیو ادم گردید که به دلیل ادم شدید زبان، لبها و حنجره، تراکئوستومی و در بخش مراقبتهای ویژه بستری شد. با شروع اقدامات درمانی و بستری در بیمارستان نهایتا با حال عمومی خوب ترخیص گردید. 

واژه‌های کلیدی: گزارش موردی، آنژیوادم، کاپتوپریل
متن کامل [PDF 723 kb]   (249 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۷/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۵/۲/۹ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015  All Rights Reserved | Journal of Torbat Heydariyeh University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb