دوره 4، شماره 1 - ( 1-1395 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 50-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Soori R, Yazdandoust H, Mosayebi Z, Khademi S H. The effect of exercise training on RBP4 Serum Levels and Insulin Resistance in women with type II diabetes. Journal of Torbat Heydariyeh University of Medical Sciences. 2016; 4 (1) :50-57
URL: http://jms.thums.ac.ir/article-1-296-fa.html
سوری رحمان، یزداندوست هانیه، مسیبی زهرا، خادمی سید حسین. تأثیر تمرینات ورزشی برسطوح RBP4 سرمی و میزان مقاومت به انسولین در زنان مبتلا به دیابت نوع دو. مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه. 1395; 4 (1) :50-57

URL: http://jms.thums.ac.ir/article-1-296-fa.html


1- دانشیار دانشگاه تهران
2- دانش آموخته کارشناسی ارشد دانشگاه الزهرا
3- دانشآموخته کارشناسی ارشد دانشگاه الزهرا
4- استادیار تربت حیدریه
چکیده:   (1428 مشاهده)

زمینه و هدف: رتینول متصل به پروتئین 4 (RBP4) به عنوان یک آدیپوکاین در تنظیم عملکرد انسولین و متابولیسم گلوکز شرکت دارد. افزایش سطح سرمی رتینول متصل به پروتئین 4 موجب بروز اختلال در تحمل گلوکز و نیز مقاومت به انسولین می‌گردد. تمرینات ورزشی سبب بهبود حساسیت‌پذیری به انسولین می‌شود. اما هنوز تاثیر تمرین قدرتی بر رتینول متصل به پروتئین 4 در بیماران دیابتی و مقایسه آن با تمرین استقامتی مشخص نشده است. این پژوهش با هدف بررسی اثر تمرینات ورزشی بر سطوح رتینول متصل به پروتئین 4 سرمی و میزان مقاومت به  انسولین در زنان مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد.

روش‌ها: این مطالعه به روش نیمه تجربی و با مشارکت 23 نفر از بیماران دیابتی نوع 2 انجام شد. واحد‌های مورد پژوهش به صورت در دسترس انتخاب و به 2 گروه تجربی 8 نفره با تمرین استقامتی و قدرتی و نیز یک گروه کنترل 7 نفره تخصیص داده شدند. برنامه تمرین استقامتی با شدت (50 تا70 درصد) حداکثر ضربان قلب و تمرین قدرتی با شدت (60 تا70 درصد 1RM) به مدت 10 هفته 3 روزه اجرا شد. نمونه‌های خونی در حالت ناشتا از همه مشارکت‌کنندگان به منظور ارزیابی سطح سرمی رتینول متصل به پروتئین 4 و انسولین خون گرفته شد.

نتایج: میانگین و  انحراف معیار سنی واحد‌های مورد مطالعه 3±50 سال بود. بعد از مداخله مقادیر  رتینول متصل به پروتئین 4 در گروه با تمرینات قدرتی در مقایسه با گروه با تمرینات استقامتی کاهش معناداری یافت (0.03P=). همچنین سطوح سرمی گلوکز، بعد از مداخله در هر دو گروه تجربی کاهش معناداری داشت (0.05>p).

 نتیجه‌گیری:کاهش مقادیر  رتینول متصل به پروتئین 4 با کاهش درصد چربی بدن همراه است و تمرین قدرتی باکاهش درصد چربی بدن سبب کاهش سطوح رتینول متصل به پروتئین 4،کاهش گلوکز و بهبود حساسیت به انسولین می‌شود.

متن کامل [PDF 515 kb]   (440 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۲/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۸/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015  All Rights Reserved | Journal of Torbat Heydariyeh University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb