دوره 1، شماره 3 - ( 7-1392 )                   جلد 1 شماره 3 صفحات 43-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khalafi, Mohammadian, Malekpour, malekpour, Sarfaraz, Zeynelzadeh. Relationship between attitude to safety and dangerous behaviors of interior taxi drivers of Urmia city. Journal of Torbat Heydariyeh University of Medical Sciences. 2013; 1 (3) :43-50
URL: http://jms.thums.ac.ir/article-1-53-fa.html
خلفی علی، محمدیان یوسف، ملک پور فاطمه، ملک پور علیرضا، سرفراز داریوش، زینل زاده مینا. رابطه بین نگرش به ایمنی با رفتارهای مخاطره آمیز در رانندگی در رانندگان تاکسی داخل شهر ارومیه. مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه. 1392; 1 (3) :43-50

URL: http://jms.thums.ac.ir/article-1-53-fa.html


1- مربی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (5984 مشاهده)

زمینه و هدف: هر سال هزاران نفر در ایران جان خود را در اثر حوادث رانندگی از دست می دهند، به طوریکه ایران جزء کشورهای رتبه بالا در زمینه حوادث می باشد. یکی از عوامل موثر در این زمینه نگرش رانندگان نسبت به مسائل ایمنی در رانندگی می باشد. مطالعه حاظر با هدف بررسی همبستگی بین نگرش به ایمنی و رفتارهای مخاطره آمیز می باشد.

روش بررسی: این مطالعه از نوع مقطعی می باشد. جامعه مورد مطالعه رانندگان تاکسی شاغل در شهرستان ارومیه می باشد.با استفاده از روش نمونه گیری سیستماتیک384 نفر به عنوان نمونه انتخاب شدند که 192 نفر به عنوان گروه مورد و 192 نفر به عنوان گروه شاهد بود. گروه مورد از میان افرادی انتخاب شد که در 3 سال گذشته سابقه حادثه رانندگی دارند و گروه شاهد از افرادی بود سابقه حادثه رانندگی را ندارند. ابزار جمع آوری اطلاعات پرسشنامه است. این پرسشنامه از 3 بخش: 1- مشخصات دموگرافیک  2- نگرش به ایمنی 3- رفتار های مخاطره آمیز تشکیل شده است. برای آنالیز آماری از نرم افزار SPSS 16 و آزمون همبستگی پیرسون، من – ویتنی و کروسکال- والیس استفاده شد.

یافته ها: نتایج نشان داد در هر سه حیطه نگرش به ایمنی در رانندگی با حیطه های ابراز وجود و رانندگی با سرعت زیاد و رفتارهای مخاطره آمیز همبستگی معنی داری وجود داشت (001/0=p). هر سه حیطه نگرش به ایمنی در رانندگی با حیطه ی نقض قوانین و رفتارهای مخاطره آمیز ارتباط معنی داری یافت نشد (05/0<p). بین میزان تحصیلات و رفتارهای مخاطره آمیز از لحاظ آماری ارتباط معنی داری یافت نشد (05/0<p). همچنین بین سن، وضعیت تاهل، سابقه حادثه، سابقه رانندگی و ساعات رانندگی در هفته  با نگرش به ایمنی در رانندگی همبستگی معنی داری یافت نشد (05/0<p).

 نتیجه گیری: نگرش به ایمنی بر رفتارهای مخاطره آمیز رانندگان تاثیر دارد، بنابرین با توجه به آمار بالای حوادث در کشورمان، ضروری است برنامه های آموزشی در مورد مسائل ایمنی برای رانندگان گذاشته شود تا نگرش رانندگان در مورد مسائل ایمنی بهتر شود.

متن کامل [PDF 823 kb]   (1379 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۳/۲/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۳/۲/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۳/۲/۲۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015  All Rights Reserved | Journal of Torbat Heydariyeh University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb