دوره 11، شماره 2 - ( 6-1402 )                   جلد 11 شماره 2 صفحات 70-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال
چکیده:   (793 مشاهده)
زمینه و هدف: با افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی و گسترش سویه های مقاوم باکتریایی، استفاده از عصاره‌های گیاهی برای درمان، گزارش شده است. هدف از این تحقیق، بررسی اثر ضد باکتریایی گیاه درمنه ترکمنی (Artemisia turcomanica) بر سویه‌های مقاوم  کلبسیلا پنومونیه و تاثیر ان بر بیان ژن‌های مقاوم به داروی fimH و rmpA  بود.
روش­ ها: از 100 نمونه بالینی جمع آوری شده با تست‌های بیوشیمیایی سویه‌های کلبسیلا پنومونیه جداسازی شدند و مقاومت آنتی‌بیوتیک آن‌ها با تست دیسک دیفیوژن بررسی شد. حضور ژن‌های rmpA و fimH  با روش PCR مشخص شد. پس از عصاره گیری از گیاه درمنه ترکمنی، میزان اثر ضدباکتریایی آن در غلظت‌های مختلف بر سویه‌های مقاوم اندازه گیری شد. بیان ژن‌های rmpA و fimH  با روش Real-Time PCR قبل و بعد از تیمار با عصاره گیاهی بررسی شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS آنالیز شدند.
نتایج: از تعداد  100 ایزوله‌ ، 30 ایزوله  کلبسیلا پنومونیه شناسایی شد و از این 30 سویه، 10 ایزوله مقاوم به چند آنتی‌بیوتیک جداسازی شدند.  ژن های fimH و rmpA بترتیب در هشت و هفت سویه مقاوم، حضور داشتند. مقاوم‌ترین سویه‌ها در برابر عصاره گیاه درمنه ترکمنی، MIC برابر 200 میکروگرم بر میلی‌لیتر داشتند. نتایج Real-Time PCR نشانگر کاهش معنادار در بیان ژن های fimH  و rmpA  بعد از تیمار با عصاره گیاهی بود(P<0.001) .
نتیجه­ گیری: بر اساس این نتایج، درمنه ترکمنی می تواند اثر ضد باکتریایی با کاهش بیان ژن های مقاوم به دارو در باکتری کلبسیلا پنومونیه داشته باشد. برای اثبات نتایج این تحقیق، مطالعات بیشتر نیاز است.
متن کامل [PDF 646 kb]   (1533 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1402/7/15 | پذیرش: 1402/9/1 | انتشار: 1402/11/11

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.