دوره 5، شماره 3 - ( 7-1396 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 75-68 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Najjari F, Khodabakhshi Koolaee A, Falsafinejad M R. The effectiveness of group therapy based on Acceptance and Commitment (ACT) on loneliness and psychological adjustment in women after divorce. Journal title 2017; 5 (3) :68-75
URL: http://jms.thums.ac.ir/article-1-459-fa.html
نجاری فیروزه، خدابخشی کولایی آناهیتا، فلسفی نژاد محمدرضا. اثربخشی درمان گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر احساس تنهایی و سازگاری روان‌شناختی زنان مطلقه . عنوان نشریه. 1396; 5 (3) :68-75

URL: http://jms.thums.ac.ir/article-1-459-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
2- دانشگاه خاتم
3- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (9119 مشاهده)
زمینه و هدف: درمان گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد با تاکید بر پذیرش مشکلات و واقعیت های زندگی می تواند به رفع نگرانی های زندگی زنان مطلقه کمک نماید. این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی گروه درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر احساس تنهایی و بهبود سازگاری روان‌شناختی زنان مطلقه انجام گرفت.
روش ­ها: این مطالعه به روش نیمه تجربی انجام شد. مشارکت کنندگان از میان زنان مطلقه مراجعه کننده به مراکز مشاوره منطقه هشت شهرداری تهران تعداد 30 نفر به طور تصادفی انتخاب و در دو گروه مداخله و کنترل جایگزین شدند. گروه مداخله به مدت 12 جلسه تحت گروه درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد قرار گرفتند. آنالیز داده با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 21 و به روش آنکووا و مانکووا انجام گرفت.
نتایج: تجزیه و تحلیل داده ها بیانگر آن بود که مداخلات درمانی در کاهش احساس تنهایی زنان مطلقه موثر بوده است (0/01=P). همچنین بر اساس نتایج آزمون مانکووا، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد موجب بهبود سازگاری کلی زنان گروه مداخله در مقایسه با گروه کنترل گردید (0/01=P).
نتیجه­ گیری: درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد با رهنمود بیماران به پذیرش رنج و تعهد به جای اجتناب از افکار منفی و آگاهی نسبت به افکار خود و در نتیجه انتخاب بهتر سبب بهبود سازگاری و کاهش احساس تنهایی در زنان مطلقه می شود.
 
متن کامل [PDF 397 kb]   (3608 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1396/8/16 | پذیرش: 1396/9/12 | انتشار: 1396/9/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
 This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Designed & Developed by : Yektaweb