دوره 9، شماره 4 - ( 12-1400 )                   جلد 9 شماره 4 صفحات 47-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

SH G, A M, A D, miri M. The effect of pressure ulcer prevention care training by tele-nursing on the extent and severity of pressure ulcers in patients with stroke. jms. 2022; 9 (4) :36-47
URL: http://jms.thums.ac.ir/article-1-986-fa.html
قاضی شیما، محمد پور علی، دلشاد علی، میری مهدی. تاثیر آموزش مراقبت پیشگیری از زخم فشاری به وسیله تله نرسینگ بر میزان و شدت زخم های فشاری در بیماران مبتلا به سکته مغزی. مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه. 1400; 9 (4) :47-36

URL: http://jms.thums.ac.ir/article-1-986-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی، گناباد
2- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی گناباد
3- دانشگاه علوم پزشکی، تربت حیدریه
چکیده:   (147 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماران مبتلا به سکته مغزی در معرض ابتلا به زخم فشاری می­باشند. حضور پرستار در پیشگیری از این عارضه در تمام موارد ممکن نیست. لذا این مطالعه با هدف بررسی تأثیر آموزش مراقبت پیشگیری از زخم فشاری به وسیله تله نرسینگ بر میزان و شدت زخم­های فشاری در بیماران مبتلا به سکته مغزی انجام شده است.
 روش­ها: : این مطالعه نیمه تجربی بر روی 100 نفر از مراقبین بیماران مبتلا بـه سـکته مغـزی و تحـت مراقبـت در منزل شهرستان تربت حیدریه در سال 1399 انجام شد. نمونه گیری به شیوه در دسترس انجام شد و افراد با تخصیص تصادفی در دو گروه آموزش روتین و تله نرسینگ قرار گرفتند. گروه تله نرسینگ برنامه آموزشی تلفنی 15 دقیقه ای را طی دو روز در هفته به مدت یک ماه دریافت نمود. داده ها با استفاده از فرم مشخصات فردی ، فـرم بررسـی ریسـک ایجاد زخم فشاری و چک لیست ثبت اطلاعات مربوط به پایش زخم فشاری جمع آوری و با استفاده از نرم افزار spss نسخه 20 تحلیل شد.
نتایج: قبل از ارائه آموزش دو گروه آموزش روتین و تله نرسینگ، مبتلا به زخم فشـاری نبودنـد. ولـی بعـد از ارائـه آموزش، فراوانی و درجه زخم فشاری در گروه تله نرسینگ نسبت به گروه آموزش روتین به صورت معنی داری کمتـربود.(p<0/001)
نتیجه‌گیری: در مطالعه ما، درجه زخم فشاری در گروه تله نرسینگ به صورت معنی­داری نسبت به گروه دریافت کننده آموزش­های روتین کمتر شده است. لذا، توصیه می­شود برای کنترل زخم فشاری از تله نرسینگ استفاده شود.
شماره‌ی مقاله: 4
متن کامل [PDF 398 kb]   (70 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/6/7 | پذیرش: 1400/12/15 | انتشار: 1401/3/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
 This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Designed & Developed by : Yektaweb